вівторок, 30 вересня 2014 р.

Положення (4) та наказ Про організацію роботи з охорони праці

УКРАЇНА
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД №55 ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 


вул. Г.Коллонтая, 6, м. Тернопіль, , 46008, тел: 42 50 23, е-mail: filsv55@gmail.com

Н А К А З

08.01.2014                                                                                                    №

Про організацію роботи з охорони праці

Відповідно до Закону України «Про охорону праці», Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 01 серпня 2001 р. №563 (зі змінами і доповненнями, внесеними відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20 листопада 2006 р. №782), з метою забезпечення здорових, безпечних умов навчання, виховання і праці, запобігання травматизму учасників навчально-виховного процесу

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про організацію роботи з охорони праці в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55 згідно з додатком 1 (додається).
2. Затвердити Положення про службу охорони праці в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55 згідно з додатком 2 (додається).
3. Затвердити Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань в з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55 згідно з додатком 3 (додається).
4. Затвердити Положення про розробку інструкцій з охорони праці в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55 згідно з додатком 4 (додається).
5. Затвердити Комплексний план заходів щодо організації роботи з охорони праці згідно з додатком 5 (додається).
6. Покласти на Іванову Г.В., завгоспа, відповідальність за організацію роботи з  охорони праці та затвердити її функціональні обов’язки, а саме:
- організовувати і контролювати виконання працівниками заходів щодо створення здорових безпечних умов навчально-виховного процесу;
- забезпечувати впровадження відповідних вимог державних і галузевих нормативних документів з питань охорони праці у навчально-виховний процес;
- здійснювати контроль за безпекою навчального обладнання, приладів, навчально-наочних посібників тощо, що використовуються під час навчально-виховного процесу відповідно до чинних типових переліків і норм;
- забезпечувати роботу щодо розробки і періодичного перегляду (один раз на 5 років) Інструкцій з охорони праці для працівників ТДНЗ, узгоджувати їх із службою охорони праці та подавати на затвердження керівнику;
- брати участь у розробленні розділу з охорони праці колективного договору (угоди);
контролювати дотримання працівниками посадових інструкцій у частині забезпечення охорони праці;
- повідомляти керівника закладу про кожний нещасний випадок, що трапився під час навчально-виховного процесу;
- організувати за потреби надання потерпілому першої долікарської допомоги;
правильно та своєчасно оформляти розслідування нещасних випадків з учасниками навчально-виховного процесу;
- аналізувати обставини, що призвели до нещасного випадку та брати участь у здійсненні заходів щодо усунення причин, що призвели до подібного випадку;
- організовувати вивчення, узагальнення і поширення передового досвіду з охорони праці.
7.         Івановійій Г.В., завгоспу, відповідальній за організацію роботи з  охорони праці забезпечити:
7.1. Проведення первинного інструктажу на робочому місці, повторного та позапланових інструктажів працівників закладу згідно з відповідними нормативно-правовими актами.
            7.2. Здійснення контролю за розробкою і періодичним переглядом (один раз на три роки) Інструкції з охорони праці, за своєчасним проведенням інструктажів учнів.
            7.3. Експлуатацію будівель, споруд і території відповідно до вимог, правил і норм з охорони праці і догляд за ними. Щокварталу складати акти про перевірку кріплення споруд.
            7.4. Дотримання норм безпеки під час експлуатації виробничого, енергетичного, вентиляційного обладнання, машин, механізмів, котлів.
            7.5. Правильність складування і збереження матеріальних цінностей, належний санітарно-гігієнічний стан побутових і допоміжних приміщень.
            7.6. Дотримання норм протипожежної безпеки в будівлях і спорудах, стежити за наявністю та справністю засобів пожежогасіння.
            7.7. Організацію проведення замірів опору ізоляції електроустановок та електропроводки, заземлюючих пристроїв, вимірювань рівня освітлення, шуму, вібрації та радіації у приміщеннях закладу.
8. Призначити Петрову Н.Б., вихователя-методиста, відповідальною за організацію роботи з охорони праці, дотримання здорових і безпечних умов навчання, норм і правил техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки всіма учасниками навчально-виховного процесу, проведення інструктажів з охорони праці на робочому місці з педагогічними працівниками.
9. Призначити, Ваврик Л.М.,сестру медичну старшу, відповідальним за проведення заходів щодо запобігання травматизму і професійних захворювань серед технічного персоналу, дотримання вимог техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки під час експлуатації виробничого і енергетичного обладнання, машини механізмів, проведення інструктажів з охорони праці на робочому місці з технічними працівниками закладу.
10. Призначити відповідальних осіб за стан охорони праці у структурних  підрозділах та забезпечення належного стану робочих місць:
- Гаврилюк Р.Г., інструктора з фізкультури - у фізкультурному та музичному залах,
- Мари няк П.Т., кухаря V розряду- - на харчоблоці,
- Васильків В.Б., машиніст із прання та ремонту спецодягу (білизни) - в  пральні,
- вихователів(вказати прізвища та ініціали) - в группах.
11. Затвердити посадові інструкції керівників структурних підрозділів, працівників з обов’язковим блоком питань з охорони праці згідно з додатками (додаються).
12. Контроль за виконанням наказу, загальне керівництво охороною праці та відповідальність за створення безпечних і нешкідливих умов праці залишаю за собою.

Завідувач                                                                                                      С.О.Савченко

З наказом ознайомлені:
_____________(список працівників, вказаних в наказі в алфавітному порядку)


ЗАТВЕРДЖУЮ
ДОДАТОК 1 до наказу  ТДНЗ №55
від 08.01.2014 року №0
Завідувач _______С.О.Савченко
 08.01.2014 року


П О Л О Ж Е Н Н Я
про організацію роботи з охорони праці
в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55

1. Загальні положення

1.1. Організація роботи з охорони праці в дошкільному навчальному закладі №55 (далі – навчальний закалвд) - це підготовка, прийняття та реалізація рішень щодо втілення організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на створення безпечних умов праці, навчання, збереження здоров’я та працездатності працівників, вихованців у трудовій та освітній діяльності.
1.2. Дане Положення розроблене відповідно до статі 13 Закону України «Про охорону праці», статті 26 Закону України «Про освіту», Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти i науки України від 01.08.01р. № 563 (зі змінами, затвердженими наказом Міністерства освіти науки України 20.11.2006 р. № 782) інших нормативно-правових актів з охорони праці.
Положення визначає єдину систему організації роботи з охорони праці в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55.
1.3. Відповідальність
Організація роботи з охорони праці та відповідальність за її загальний стан покладається персонально на завідувача навчального закладу.
1.4. Організація роботи з охорони праці здійснюється на всіх рівнях в усіх структурних підрозділах закладу.
1.5. Вимоги цього Положення є обов’язковими для всіх працівників навчального закладу.
1.6. Навчальний заклад у своїй діяльності керується чинним законодавством, нормативно-правовими актами з охорони праці, цим Положенням.

1.7. Система роботи з охорони праці

Сукупність основних видів організаційно-управлінської та науково-методичної діяльності з профілактики травматизму, які перебувають у постійній взаємодії між собою та зовнішніми об’єктами і служать для виявлення та реалізації оптимальних умов, факторів, складу тощо, які забезпечують якісне вирішення завдань безпеки праці становлять систему роботи з охорони праці, яка складається з чотирьох компонентів: планування, навчання, контроль, аналіз.
1.7.1. Планування роботи закладу з охорони праці
Планування роботи з охорони праці здійснюється на перспективу (комплексні заходи, розраховані на 3-5 років) і на рік, квартал, місяць (поточні плани). За основу планування беруться законні та підзаконні нормативні акти, нормативні документи внутрішньої чинності (накази, колективні договори та угоди тощо), а також кошториси, бізнес-плани, інші фінансові документи, якими передбачено виділення коштів на реалізацію заходів з охорони праці.
План роботи з охорони праці розробляється окремо або як розділ річного плану роботи навчального закладу окремим розділом «Охорона праці».
1.7.2. Навчання і перевірка знань з питань охорони праці та система інструктажів
Навчання та перевірка знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників, учнів (далі - учасники навчально-виховного процесу) проводяться відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 р. №15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за № 231/10511 (далі - Типове положення) та Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 18.04.2006 р. №304, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2006 р. за №806/12680 (далі - Положення про навчання).
Інструктажі з питань охорони праці проводяться відповідно до Типового положення.
Інструктажі з питань безпеки життєдіяльності, які містять питання охорони здоров’я, пожежної, радіаційної безпеки, безпеки дорожнього руху, реагування на надзвичайні ситуації, безпеки побуту тощо, проводяться з учасниками навчально-виховного процесу відповідно до Положення про навчання.
1.7.3. Контроль за станом умов і охорони праці
Контроль за станом умов і охорони праці в навчальному закладі спрямований на досягнення таких цілей:
- виявлення і усунення недоліків, пов’язаних з використанням технічних засобів, інвентарю, оснащення, інструментів, матеріалів, засобів колективного та індивідуального захисту;
- координація діяльності структурних підрозділів щодо охорони праці;
- управління ризиками, тобто факторами, які істотно впливають на підвищення рівня травматизму та розроблення заходів щодо їх усунення.
Внутрішній безперервний контроль за станом охорони праці здійснюється:
- завідувачем закладу;
- службою охорони праці (у т.ч. на громадських засадах);
- відповідальними особами;
- керівниками структурних підрозділів;
- громадським інспектором з охорони праці, уповноваженими від трудового колективу, представниками профспілки.

Види контролю:
- оперативний адміністративно-громадський контроль, Тижні охорони праці;
- епізодичний (стан виконання наказів по закладу, проведення розслідувань нещасних випадків, перевірка стану умов і охорони праці в структурних підрозділах, стан пожежної безпеки, виробничої санітарії, техніки безпеки);
- внутрішній аудит;
- зовнішній контроль, який здійснюється органами державного нагляду.
Особа, що здійснює контроль, має право: вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань з охорони праці і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують нормативів з охорони праці; зупинити роботу дільниць, машин, механізмів, устаткування та інших засобів у разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров’ю працюючих; надсилати роботодавцеві подання про притягнення до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці.


1.7.4. Аналіз роботи закладу, установи з охорони праці
Аналіз стану умов і охорони праці та стану травматизму проводиться щоквартально, щорічно. Результати аналізу узагальнюються у підсумкових наказах, матеріалах педагогічної ради, нарадах при завідуючій, методичних об’єднаннях, зборах трудового колективу тощо).
Результати аналізів та відповідні висновки є основою планування роботи на наступний період та є підставою до застосування управлінських заходів.

2. Обов’язки та відповідальність посадових осіб щодо організації роботи з охорони праці в вальному назакладі

2.1. Завідувач:

- відповідає за створення безпечних умов начально-виховного процесу згідно з чинним законодавством, міжгалузевими і галузевими нормативними, інструктивними та іншими документами з охорони праці, безпеки життєдіяльності, цим Положенням; не дозволяє проведення навчально-виховного процесу за наявності шкідливих та небезпечних умов для здоров'я учасників навчально-виховного процесу;
- відповідно до Типового положення про службу охорони праці створює в навчальному закладі служби охорони праці, безпеки життєдіяльності, які безпосередньо підпорядковуються йому; призначає відповідальних за організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності та визначає їх функціональні обов'язки, забезпечує функціонування системи управління охороною праці в навчальному закладі;
- призначає наказом осіб, відповідальних за стан охорони праці в структурних підрозділах, кабінетах, спортивній та музичній залах тощо;
- затверджує посадові інструкції керівників структурних підрозділів, працівників з обов'язковим блоком питань охорони праці, безпеки життєдіяльності;
- уживає заходів щодо приведення інженерно-технічних комунікацій, устаткування, обладнання у відповідність до чинних стандартів, правил, норм з охорони праці;
- щорічно укладає колективний договір (угоду), що містить розділ охорони праці, забезпечує його виконання;
- організовує роботу комісії з перевірки готовності закладу освіти до нового навчального року та до роботи в осінньо-зимовий період;
- забезпечує виконання законодавчих, нормативних актів, наказів, рішень, розпоряджень, інструктивних матеріалів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності Міністерства освіти і науки України, місцевих органів управління освітою, виконання заходів з охорони праці колективного договору (угоди), приписів органів державного нагляду за охороною праці, пропозицій профспілкового комітету;
- на засіданнях ради закладу освіти, нарадах керівників структурних підрозділів, інших осіб, відповідальних за стан охорони праці, безпеки життєдіяльності, організовує звітування з питань профілактики травматизму, виконання заходів розділу з охорони праці колективного договору (угоди), видає накази, розпорядження з цих питань;
- організовує профілактичну роботу щодо попередження травматизму і зниження захворюваності серед учасників навчально-виховного процесу;
- організовує роботу з розробки програми вступного інструктажу та забезпечує проведення всіх видів інструктажів: з охорони праці (відповідно до Типового положення) та з безпеки життєдіяльності (відповідно до цього Положення);
- організовує роботу щодо розроблення та періодичного перегляду: інструкцій з охорони праці для працівників відповідно до ДНАОП 0.00-4.15-98 „Положення про розробку інструкцій з охорони праці”, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 29.01.1998 р. № 9, інструкцій з безпеки для учнів, слухачів відповідно до цього Положення; перегляд цих інструкцій здійснюється один раз на 5 років;
- сприяє та бере участь у проведенні адміністративно-громадського контролю з питань охорони праці;
- контролює забезпечення учасників навчально-виховного процесу спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту згідно з ДНАОП 0.00-4.26-96 "Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту", затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 29.10.1996 р. № 170, зареєстрованим у Мін'юсті 18.11.96 р. за № 667/1692;
- здійснює контроль за підготовкою трудових об'єднань щодо створення здорових і безпечних умов праці та відпочинку на місцях їх дислокації;
- забезпечує проведення дозиметричного контролю відповідно до чинних нормативних актів з обов'язковою реєстрацією в спеціальному журналі;
- забезпечує навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності учасників навчального процесу відповідно до чинного законодавства;
- забезпечує виконання організаційно-технічних заходів упровадження державної системи стандартів безпеки праці, проведення атестації робочих місць за умовами праці;
- організовує проведення обов'язкових попередніх та періодичних медичних оглядів учасників навчально-виховного процесу закладу освіти відповідно до Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від  31.03.1994 р. № 45 і зареєстрованого в Мін'юсті 21.06.94 за № 136/345;
- здійснює постійний зв'язок з державними органами та громадськими організаціями щодо запобігання травматизму серед учасників навчально-виховного процесу;
- повідомляє за підлеглістю та Міністерству освіти і науки України протягом доби про кожний груповий нещасний випадок або випадок із смертельним наслідком, що трапився з вихованцем, працівником під час навчально-виховного процесу та у побуті;
- організовує розслідування нещасних випадків з учасниками навчально-виховного процесу, затверджує акт про нещасний випадок під час навчально-виховного процесу відповідно до чинних документів, проводить аналіз причин та розробляє заходи щодо попередження травматизму.

2.2. Вихователь-методист:

- організовує і контролює виконання керівниками структурних підрозділів заходів щодо створення здорових і безпечних умов навчально-виховного процесу;
- забезпечує впровадження відповідних вимог державних і галузевих нормативних документів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності у навчально-виховний процес;
- здійснює контроль за безпекою навчального обладнання, приладів,  навчально-наочних посібників тощо, що використовуються під час педагогічного процесу відповідно до чинних типових переліків і норм;
- бере участь у підготовці учнівських об'єднань щодо створення здорових і безпечних умов праці та відпочинку в місцях їх дислокації;
- один раз на три роки організовує навчання і перевірку знань працівників закладу освіти з охорони праці, безпеки життєдіяльності, входить до складу комісії з перевірки знань;
- контролює проведення інструктажів з охорони праці, безпеки життєдіяльності учасників навчального процесу в структурних підрозділах;
- забезпечує роботу щодо розробки і періодичного перегляду (один раз на 5 років) інструкцій з охорони праці для працівників навчально озакладіу.
- забезпечує розробку інструкцій з охорони праці для професій або видів робіт з підвищеною небезпекою, які переглядаються один раз на 3 роки згідно з ДНАОП 0.00-4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці",
- бере участь у розробленні розділу з охорони праці колективного договору;
- контролює дотримання працівниками посадових інструкцій у частині забезпечення охорони праці, безпеки життєдіяльності;
- бере участь в організації та проведенні адміністративно-громадського контролю за станом охорони праці;
- відповідає за правильне та своєчасне розслідування нещасних випадків з учасниками навчально-виховного процесу, аналізує їх обставини.

2.3. Вихователь:

- несе відповідальність за збереження життя і здоров'я дітей під час навчально-виховного процесу;
- забезпечує проведення навчально-виховного процесу відповідно до чинних законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, безпеки життєдіяльності;
-  організовує вивчення дітьми правил і норм з охорони праці, безпеки життєдіяльності;
- проводить профілактичну роботу щодо запобігання травматизму серед дітей  під час навчально-виховного процесу;
- проводить профілактичну роботу серед дітей щодо вимог особистої безпеки у побуті (дії у надзвичайних ситуаціях, дорожній рух, участь у масових заходах, перебування в громадських місцях, об'єктах мережі торгівлі);
- терміново повідомляє завідувача про кожний нещасний випадок, що трапився з дитиною, організовує надання першої допомоги, викликає медпрацівника;
- бере участь у розслідуванні та здійсненні заходів щодо усунення причин, що призвели до нещасного випадку.

2.4. Керівник  гуртка, інструктор з фізкультури:

− контролює безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів, спортивного спорядження (інвентарю) тощо;
− терміново повідомляє керівника про кожний нещасний випадок, що стався з вихованцями під час навчальної діяльності, бере участь у розслідуванні, організовує надання першої долікарської допомоги;
− веде профілактичну роботу з охорони праці, безпеки життєдіяльності серед дітей.

3. Організація роботи з охорони праці під час адміністративно-господарської діяльності в навчальному закладі

3.1. Завгосп:
− забезпечує експлуатацію і догляд будівель, споруд і територій відповідно до чинних законодавчих, нормативно-правових актів з охорони праці, керує будівництвом та ремонтами відповідно до будівельних норм і правил;
− забезпечує дотримання вимог правил охорони праці під час експлуатації виробничого, енергетичного, вентиляційного обладнання, машин, механізмів, парових і водогрійних котлів, посудин, що працюють під тиском;
− відповідно до чинних нормативно-правових актів забезпечує дотримання норм переміщення вантажів, санітарно-гігієнічного стану побутових і допоміжних приміщень, територій;
− забезпечує навчальні приміщення, кабінети, господарські і культурно-побутові підрозділи навчального закладу обладнанням та інвентарем відповідно до вимог правил і норм з охорони праці;
− забезпечує працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту згідно з ДНАОП 0.00-4.26-96 "Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту", організовує періодичні випробування діелектричних засобів захисту, а також облік, зберігання, видачу, прання, сушку, дезінфекцію та ремонт спецодягу;
− відповідно до чинних нормативно-правових актів організовує проведення щорічних замірів опору ізоляції електроустановок та електропроводки, заземлювальних пристроїв, періодичні випробування і огляди парових і водогрійних котлів, посудин, що працюють під тиском, аналізи повітря на вміст пилу, газів і парів шкідливих речовин, вимірювання освітленості, шуму і вібрації, радіаційний контроль у приміщеннях навчального закладу;
− організовує з відповідними органами навчання персоналу, що обслуговує котли і водонагрівачі, балони, компресори і посудини із зрідженими газами, електричні установки та інші агрегати і механізми підвищеної небезпеки;
− відповідно до ДНАОП 0.00-4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці", затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 29.01.1998 р. №9, зареєстрованого в Мін'юсті України 07.04.1998 р. за №226/2666, розробляє і періодично переглядає інструкції з охорони праці під час виконання конкретних господарських робіт;
− проводить інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності, забезпечує навчання з питань охорони праці з обслуговуючим персоналом;
− бере участь у проведенні адміністративно-громадського контролю;
− бере участь у розробленні розділу з охорони праці колективного договору;
− терміново повідомляє завідувачку і відповідальних осіб навчального закладу про нещасні випадки, що сталися з працівниками адміністративно-господарських підрозділів, організовує надання першої допомоги потерпілим.

3.2. Робітник з комплексного обслуговування і ремонту будівель:

− здійснює безпосереднє керівництво і несе відповідальність за організацію і виконання робіт відповідно до чинних законодавчих, нормативно-правових актів з охорони праці, безпеки життєдіяльності, цього Положення;
− забезпечує експлуатацію і утримання будівель, споруд, виробничих приміщень, обладнання, машин, механізмів, електроустановок, електро-освітлювальних, опалювальних, газових і каналізаційних мереж, систем вентиляції відповідно до правил і норм з охорони праці;
− виявляє причини аварій з машинами, механізмами, електроустановками, обладнанням, веде облік та аналіз аварій, розробляє і здійснює заходи щодо запобігання їм;
− організовує проведення планово-запобіжних ремонтів, профілактичні випробування обладнання, машин, механізмів, посудин і апаратів, що працюють під тиском, заміри опору ізоляції електроустановок, електропроводки, заземлювальних пристроїв;
− розробляє і впроваджує заходи щодо механізації, автоматизації ручної праці, важких та трудомістких процесів;
− забезпечує нешкідливі та безпечні умови праці під час монтажних, демонтажних і ремонтних робіт, обладнання робочих місць необхідним допоміжним спорядженням і огорожами, знаками безпеки, оформлення працівникам наряду-допуску на виконання робіт з підвищеною небезпекою;
− бере участь у постійно діючій технічній комісії закладу освіти з уведення в експлуатацію нових, реконструйованих об'єктів виробничого призначення;
− проводить реєстрацію об'єктів закладу освіти, що підконтрольні органам державного нагляду, і оформляє відповідні документи;
− розробляє інструкції з охорони праці під час експлуатації машин, механізмів, приладів, виконання конкретних робіт;
− бере участь у розробленні розділу з охорони праці колективного договору;
− бере участь спільно з профспілковим комітетом у адміністративно-громадському контролі стану охорони праці;
− терміново повідомляє завідувачку та відповідальних осіб закладу про нещасний випадок, що стався з працівником господарського підрозділу.

4. Розслідування нещасних випадків

Відповідно до статті 22 Закону України „Про охорону праці” завідувач організовує розслідування та веде облік нещасних випадків, професійних захворювань, аварій.
4.1. Класифікація нещасних випадків
Усі нещасні випадки поділяються на такі, що стались:
− з працівниками на робочому місці – виробничого характеру;
− з дітьми під час навчально-виховного процесу;
− з працівниками та дітьми в побуті.
4.2. Нещасні випадки, професійні захворювання, аварії на виробництві розслідуються відповідно до НПАОП 0.00-4.03-04 „Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. N 1112.
4.3. Нещасні випадки, що сталися з дітьми під час навчально-виховного процесу, розслідуються відповідно до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 31.08.2001 р. N 616, зареєстрованого в Мін’юсті України 28.12.2001р. за № 1093/6284.
4.4.. Нещасні випадки, що сталися з дітьми, працівниками в побуті, розслідуються відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. N 270.
Відповідальність за розслідування нещасних випадків несе завідувач.
Безперервний контроль за станом охорони праці здійснюється протягом року і під час Тижнів охорони праці. Регулюється Положенням про оперативний адміністративно-громадський контроль.
Внутрішній аудит охорони праці проводиться відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» та Положення про аудит.






















ЗАТВЕРДЖУЮ
ДОДАТОК 2
до наказу по  ТДНЗ №55
від 08.01.2014 року №4
Завідувач _______С.О.Савченко
08.01.2014 року

П О Л О Ж Е Н Н Я
про службу охорони праці
Тернопільського навчального закладу  №55

  1. Загальні положення

1.1.Це Положення розроблено на основі Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 15 листопада 2004 р. №255.
1.2. Служба охорони праці у ТДНЗ №55 (далі — навчальний заклад) створюється його керівником для організації виконання  правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних, лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці та запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям під час освітнього процесу.
1.3. Відповідно до цілей, зазначених у пункті 1.2 цього Положення, служба охорони праці вирішує завдання:
     забезпечення безпеки освітнього процесу, устаткування, будівель і  споруд;
     забезпечення учасників освітнього процесу засобами  індивідуального й колективного захисту;
     підготовка і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці, пропаганди безпечних методів проведення освітнього процесу;
     вибір оптимальних режимів праці та відпочинку учасників освітнього процесу.
1.4. Служба охорони праці належить до структури навчального закладу як одна з основних виробничо-технічних служб.
1.5. Служба охорони праці комплектується спеціалістами, які мають відповідну вищу (або середню спеціальну) освіту та стаж роботи за профілем не менше трьох років.
1.6. Перевірка знань з питань охорони праці працівників служби охорони праці проводиться в установленому порядку до початку виконання ними своїх функціональних обов'язків та періодично раз на три роки.
1.7. Працівники служби охорони праці у своїй діяльності керуються законодавчими, нормативними актами з охорони праці, колективним договором та актами, що діють у межах навчального закладу, а також цим Положенням.
1.8. Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо керівнику навчального закладу.
1.9. Припис керівника служби охорони праці, у тому числі про зупинення робіт, може скасувати у письмовій формі лише керівник навчального закладу.

2. Функції та права працівників служби охорони праці

2.1. Служба охорони праці виконує такі основні функції:
2.1.1. Опрацьовує ефективну єдину цілісну систему управління  охороною праці у навчальному закладі.
2.1.2. Здійснює оперативно-методичне керівництво роботою з охорони праці.
2.1.3. Бере участь у складанні комплексних планів заходів щодо виконання встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, а також розділу «Охорона праці» у колективному договорі.
2.1.4. Проводить для  працівників  вступний  інструктаж  з  питань охорони праці.
2.1.5. Організовує:
     забезпечення працівників правилами, стандартами, положеннями, інструкціями з питань охорони праці;
     проведення перевірки (паспортизації) , ігрових майданчиків, робочих місць щодо їх відповідності вимогам охорони праці;
     облік, аналіз нещасних випадків, професійних захворювань, аварій у навчальному закладі;
     підготовку статистичних звітів навчального закладу з питань охорони праці;
     пропаганду безпечних та нешкідливих умов праці шляхом проведення консультацій, оглядів, конкурсів, бесід, лекцій, розповсюдження засобів наочної агітації тощо;
     перевірку знань посадових осіб з питань охорони праці.
2.1.6.   Бере участь у:
     розслідуванні нещасних випадків та аварій;
     роботі комісії навчального закладу з питань охорони праці;
     роботі  комісії з  уведення в  дію  після  реконструкції або технічного переоснащення навчальних приміщень та інших об'єктів    навчального закладу, відремонтованого або модернізованого обладнання;
     розробленні положень, інструкцій з охорони праці, що діють у межах навчального закладу;
     організації навчання з питань охорони праці;
     роботі комісії з питань атестації робочих місць за умовами праці.
2.1.7. Сприяє впровадженню  в освітній процес сучасних засобів колективного та індивідуального захисту.
2.1.8. Розглядає листи, заяви та скарги працівників з питань охорони праці.
2.1.9. Готує проекти наказів та розпоряджень з питань охорони праці.
2.1.10. Контролює:
     дотримання чинного законодавства, нормативно-правових актів, виконання працівниками посадових інструкцій з блоком питань з охорони праці;
     виконання приписів органів державного нагляду, врахування пропозицій уповноваженого трудового колективу та профспілки з питань охорони праці;
     відповідність машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, засобів протиаварійного, колективного та індивідуального захисту працівників вимогам нормативно-правових актів з охорони праці;
     своєчасне проведення інструктажів з працівниками навчального закладу, навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
     забезпечення учасників освітнього процесу санітарно-побутовими приміщеннями, засобами індивідуального захисту, миючими засобами тощо;
     організацію питного режиму, надання працівникам передбачених законодавством пільг і компенсацій, пов'язаних з шкідливими умовами праці;
     використання праці неповнолітніх, інвалідів згідно з чинним законодавством;
     проходження попередніх та періодичних медичних оглядів педагогічних працівників, працівників харчоблоку;
     виконання заходів, наказів, розпоряджень з питань охорони праці, а також заходів щодо усунення визначених в актах розслідування причин нещасних випадків і аварій.
2.1.11. Здійснює зв'язок з медичними закладами та науковими організаціями з питань охорони праці.
2.2. Спеціалісти служби охорони праці мають право:
2.2.1. Представляти навчальний заклад у державних та громадських установах при розгляді питань з охорони праці.
2.2.2. Безперешкодно відвідувати структурні підрозділи навчального закладу, зупиняти роботу навчальних кабінетів, устаткування, механізмів, пристроїв, приладів у разі порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю учасників освітнього процесу, одержувати від посадових осіб необхідні документи і пояснення з питань охорони праці.
2.2.3. Перевіряти стан безпеки, гігієни праці на об'єктах навчального закладу, видавати керівникам структурних підрозділів обов'язкові для виконання приписи.
2.2.4. Вимагати від керівника навчального закладу відсторонення від роботи працівників, які не пройшли медичного огляду, інструктажу, навчання та перевірки знань з охорони праці, не мають допуску до роботи або порушують нормативні акти про охорону праці.
2.2.5. Звертатися до керівника навчального закладу з поданням про притягнення до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці, порушувати клопотання про заохочення працівників, котрі беруть активну участь у підвищенні безпеки та поліпшенні умов праці.
3. Відповідальність працівників служби охорони праці

3.1. Працівники служби охорони праці навчального закладу несуть персональну відповідальність за:
     невідповідність ухвалених ними рішень вимогам чинного законодавства з охорони праці;
     невиконання своїх функціональних обов'язків, передбачених цим Положенням та посадовими інструкціями;
     неякісне проведення ними розслідування нещасних випадків з учасниками освітнього процесу.


























ЗАТВЕРДЖУЮ
ДОДАТОК 3
до наказу по  ТДНЗ №55
від 08.01.2014 року №4
Завідувач _______С.О.Савченко
08.01.2014 року


П О Л О Ж Е Н Н Я
про Порядок проведення навчання і перевірки знань
з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності

1. Загальні положення
1.1. Це Положення встановлює порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників (далі — навчальний заклад).
1.2. Положення розроблено з урахуванням Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони  праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 р. № 15 (далі — Типове положення), та Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 18 квітня 2006 р. №304.
1.3. Це Положення спрямоване на реалізацію системи безперервного навчання  з  питань  охорони  праці,  безпеки  життєдіяльності  працівників  і вихованців навчального закладу з метою забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці та життєдіяльності, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
1.4. Вимоги цього Положення є обов'язковими для виконання учасниками освітнього процесу, іншими працівниками навчального закладу.
1.5. Контроль за дотриманням вимог цього Положення здійснює керівник навчального закладу та голова профспілкового комітету.

2. Навчання з питань безпеки життєдіяльності
вихованців навчального закладу
2.1. Навчання з питань безпеки життєдіяльності (охорона життя і здоров'я, норми поведінки) проводиться відповідно до плану освітньої роботи навчального закладу.
2.2. Зміст, обсяги, методи та засоби навчання вихованців з  питань безпеки життєдіяльності визначаються програмами та методичними розробками Міністерства освіти і науки України.
2.3. Навчання з питань безпеки життєдіяльності проводять педагогічні та медичні працівники навчального закладу.

3. Організація навчання і перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників навчального закладу

3.1. Під час прийняття на роботу та впродовж усього часу роботи у навчальному закладі працівники проходять інструктаж, навчання та перевірку знань  з  питань  охорони  праці,  безпеки  життєдіяльності,  надання  першої медичної  допомоги  потерпілим  від  нещасних  випадків,  а  також  правил поведінки у разі виникнення аварій.
3.2. Навчанню та перевірці знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності підлягають усі без винятку працівники навчального закладу з урахуванням умов праці та специфіки діяльності (педагогічна, громадська тощо).
3.3. Перевірка знань працівників навчального закладу з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, пожежної, радіаційної безпеки тощо, додержання вимог яких  входить до функціональних обов'язків цих працівників.
3.4. Особи, які суміщають професії, проходять інструктаж, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності за основним місцем роботи і місцем роботи за сумісництвом.
3.5. Перевірку знань працівників з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності у навчальному закладі здійснює комісія, склад якої затверджується наказом керівника навчального закладу.
3.6. Члени відповідної постійно діючої комісії раз на три роки проходять у встановленому порядку навчання та перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності.
3.7. Формою перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників навчального закладу є залік за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування, а також творчої роботи.
3.8. Результати перевірки знань з питань охорони, безпеки життєдіяльності працівників навчального закладу оформлюють протоколом.
3.9. Особам, які під час перевірки знань з охорони праці, безпеки життєдіяльності виявили задовільні результати, видають посвідчення  про перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності або витяг із протоколу засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності. В обов'язковому порядок видають посвідчення тим працівникам, хто виконує роботи підвищеної небезпеки.
3.10. Якщо результати перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності виявилися незадовільними, працівники протягом одного місяця проходять повторну перевірку знань.
3.11. Працівників, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, до роботи не допускають.

4. Організація проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності з працівниками навчального закладу

4.1.Працівники навчального закладу під час прийняття на роботу та періодично впродовж часу роботи у навчальному закладі повинні проходити інструктажі з питань охорони праці, навчання щодо надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.
4.2.Порядок проведення інструктажів з охорони праці з працівниками у навчальному закладі визначається Типовим положенням.
4.2.1. Вступний інструктаж з охорони праці проводять із працівниками, які:
     приймаються на постійну або тимчасову роботу незалежно від їхньої освіти, стажу роботи та посади;
     прибули до навчального закладу і беруть безпосередню участь в освітньому процесі або виконують інші роботи для навчального закладу.
Вступний інструктаж проводить особа, на яку покладається цей обов'язок відповідно до наказу керівника навчального закладу і яка в установленому цим Положенням порядку пройшла навчання і перевірку знань з питань охорони праці.
Запис про проведення вступного інструктажу роблять у журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, а також у наказі про прийняття працівника на роботу.
4.2.2.Первинний інструктаж з охорони праці проводять до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником, який:
     приймається на постійну чи тимчасову роботу до навчального закладу;
     виконуватиме нову для нього роботу;
     відряджений іншою установою чи закладом освіти і бере безпосередню участь в освітньому процесі.
Первинний інструктаж на робочому місці проводять за чинними у навчальному закладі інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт.
4.2.3. Повторний інструктаж з охорони праці проводять на робочому місці індивідуально з окремим працівником, групою працівників, які виконують однотипні  роботи,  за обсягом  і  змістом  питань  первинного  інструктажу. Повторний інструктаж проводять раз на шість місяців; із працівниками, які працюють на роботах з підвищеною небезпекою, — раз на три місяці.
4.2.4.Позаплановий інструктаж проводять на робочому місці у разі:
     введення в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, внесення змін та доповнень до них;
     порушень працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо.
Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначають у  кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, через які виникла потреба у його проведенні.
4.2.5. Цільовий інструктаж з охорони праці проводять:
     у разі ліквідації аварії або стихійного лиха;
     при проведенні робіт, на які відповідно до законодавства оформлюється наказ або розпорядження.
Обсяг і зміст цільового інструктажу визначають залежно від виду робіт, що виконуватимуться.































ЗАТВЕРДЖУЮ
ДОДАТОК 4 до наказу  ТДНЗ №55
від 08.01.2014 року №4
Завідувач _______С.О.Савченко
08.01.2014 року

П О Л О Ж Е Н Н Я
про розробку інструкцій з охорони праці
в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55

1. Загальні положення
1.1. Положення про розробку інструкцій з охорони праці в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №55 (далі - Положення) встановлює вимоги до змісту, побудови і викладу інструкцій з охорони праці (далі - інструкції), визначає порядок опрацювання та введення в дію нових, перегляду та скасування чинних інструкцій.
Вимоги цього Положення є обов’язковими для всіх працівників навчального закладу.
1.2. Дане Положення розроблене відповідно до статі 13 Закону України «Про охорону праці», статті 26 Закону України «Про освіту», Положення «Про розробку інструкцій», затвердженого наказом Держнаглядохорнпраці від 29.01.1998 року №9, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.04.1998 року за №226/2666, Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти i науки України від 01.08.01р. № 563 (зі змінами, затвердженими наказом Міністерства освіти науки України 20.11.2006 р. №782) інших нормативно-правових актів з охорони праці.
1.3. Інструкції, що діють в закладі, належать до нормативних актів про охорону праці, чинних у межах конкретного закладу. Такі інструкції розробляються на основі чинних державних, міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці, примірних інструкцій та технологічної документації закладу з урахуванням конкретних умов закладу та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств-виготовлювачів обладнання, що використовується в даному закладі. Вони затверджуються керівникомі є обов’язковими для дотримання працівниками відповідних професій або при виконанні відповідних робіт в цьому закладі.
1.4. Інструкції повинні відповідати чинному законодавству України, вимогам державних, міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці: правил, норм, стандартів, інших нормативних і організаційно-методичних документів про охорону праці, на основі яких вони розробляються.
1.5. Інструкції повинні містити тільки ті вимоги щодо охорони праці, дотримання яких обов’язкове самими працівниками. Порушення працівником цих вимог повинно розглядатися як порушення трудової дисципліни, за яке до нього може бути застосовано стягнення згідно з чинним законодавством.
1.6. Організація вивчення інструкцій працівниками забезпечується керівником згідно з ДНАОП 0.00-4.12-94 «Типове положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці».
Постійний контроль за додержанням працівниками вимог інструкцій покладається на керівника.
1.7.      Громадський контроль за додержанням всіма працівниками вимог інструкцій здійснюють трудові колективи через обраних ними уповноважених і професійні спілки в особі своїх виборних органів і представників.



2. Зміст і побудова інструкцій

2.1.        Кожній інструкції присвоюється назва і скорочене позначення (код, порядковий номер).
Інструкціям, що розробляються і затверджуються в закладі, присвоюються порядкові номери службами охорони праці цих закладів.
У назві інструкції стисло вказується для якої професії або виду робіт вона призначена, наприклад: «Інструкція з охорони праці для електрозварника», «Примірна інструкція з охорони праці при роботі з ручним електроінструментом».
2.2.        Включенню до інструкцій підлягають загальні положення щодо охорони праці та організаційні і технічні вимоги безпеки, що визначаються на основі:
- чинного законодавства України про працю та охорону праці, стандартів, правил, норм та інших нормативних і організаційно-методичних документів про охорону праці;
- аналізу документів з охорони праці стосовно відповідного закладу, професії (виду робіт);
- характеристики робіт, що підлягають виконанню працівником конкретної професії у відповідності з її кваліфікаційною характеристикою;
- вимог безпеки до технологічного процесу, виробничого обладнання, інструментів і пристроїв, що застосовуються при виконанні відповідних робіт, а також вимог безпеки, що містяться в експлуатаційній та ремонтній документації і в технологічному регламенті;
- виявлення небезпечних і шкідливих виробничих факторів, характерних для даної професії (виду робіт) як при нормальному протіканні процесу, так і при відхиленнях від оптимального режиму, визначення заходів та засобів захисту від них, вивчення конструктивних та експлуатаційних особливостей і ефективності використання цих засобів;
- аналізу обставин та причин найбільш імовірних аварійних ситуацій, нещасних випадків та професійних захворювань, характерних для даної професії (виду робіт);
- вивчення передового досвіду безпечної організації праці та виконання відповідних робіт, визначення найбезпечніших методів та прийомів їх виконання.
2.3.        Вимоги інструкцій викладаються відповідно до послідовності технологічного процесу і з урахуванням умов, у яких виконується даний вид робіт.
2.4. Інструкції повинні містити такі розділи:
- загальні положення;
- вимоги безпеки перед початком роботи;
- вимоги безпеки під час виконання роботи;
- вимоги безпеки після закінчення роботи;
- вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
2.5. Розділ «Загальні положення» повинен містити:
- відомості про сферу застосування інструкції;
- загальні відомості про об’єкт розробки - визначення робочого місця працівника даної професії (виду робіт) в залежності від тривалості його перебування на ньому протягом робочої зміни (постійне чи непостійне); коротка характеристика технологічного процесу та обладнання, що застосовується на цьому робочому місці, виробничій дільниці, в цеху;
- умови і порядок допуску працівників до самостійної роботи за професією або до виконання відповідного виду робіт (вимоги щодо віку, стажу роботи, статі, стану здоров’я, проходження медоглядів, професійної освіти та спеціального навчання з питань охорони праці інструктажів, перевірки знань тощо);
- вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку, що стосуються питань охорони праці для даного виду робіт або професії, а також відомості про специфічні особливості організації праці й технологічних процесів та про коло трудових обов’язків працівників даної професії (що виконують даний вид робіт);
- характеристику основних небезпечних та шкідливих виробничих факторів для даної професії (виду робіт), особливості їх впливу на працівника;
- перелік видів спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, що належать до видачі працівникам даної професії (виду робіт) згідно з чинними нормами, із зазначенням стандартів або технічних умов на них;
- вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись працівник під час виконання роботи.
2.6. Розділ «Вимоги безпеки перед початком роботи» повинен містити:
- порядок приймання зміни у випадку безперервної роботи, в тому числі при порушенні режиму роботи виробничого обладнання або технологічного процесу;
- порядок підготовки робочого місця, засобів індивідуального захисту;
- порядок перевірки справності обладнання, інструменту, захисних пристроїв небезпечних зон машин і механізмів, пускових, запобіжних, гальмових і очисних пристроїв, систем блокування та сигналізації, вентиляції та освітлення, знаків безпеки, первинних засобів пожежогасіння, виявлення видимих пошкоджень захисного заземлення (занулення) тощо;
- порядок перевірки наявності та стану вихідних матеріалів (сировини, заготовок, напівфабрикатів);
- порядок повідомлення роботодавця про виявлені несправності обладнання, пристроїв, пристосувань, інструменту, засобів захисту тощо.
2.7. Розділ «Вимоги безпеки під час роботи» повинен містити:
- відомості щодо безпечної організації праці, про прийоми та методи безпечного виконання робіт, правила використання технологічного обладнання, пристроїв та інструментів, а також застереження про можливі небезпечні, неправильні методи та прийоми праці, які заборонено застосовувати;
- правила безпечного поводження з вихідними матеріалами (сировиною, заготовками, напівфабрикатами), з готовою продукцією, допоміжними матеріалами та відходами виробництва, що являють небезпеку для працівників;
- правила безпечної експлуатації внутрішньоцехових транспортних і вантажопідіймальних засобів і механізмів, тари; вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах й транспортуванні вантажу;
- вказівки щодо порядку утримання робочого місця в безпечному стані;
- можливі види небезпечних відхилень від нормального режиму роботи обладнання та технологічного регламенту і способи їх усунення;
- вимоги щодо використання засобів індивідуального та колективного захисту від шкідливих і небезпечних виробничих факторів;
- умови, за яких робота повинна бути припинена (технічні, метеорологічні, санітарно-гігієнічні тощо);
-вимоги щодо забезпечення пожежо- та вибухобезпеки;
- порядок повідомлення роботодавця про нещасні випадки чи раптові захворювання, факти порушення технологічного процесу, виявлені несправності обладнання, устаткування, пристроїв, інструменту, засобів захисту та про інші небезпечні й шкідливі виробничі фактори, що загрожують життю і здоров’ю працівників.
2.8.        Розділ «Вимоги безпеки після закінчення роботи» повинен містити:
- порядок безпечного вимикання, зупинення, розбирання, очищення і змащення обладнання, пристроїв, машин, механізмів та апаратури, а при безперервному процесі - порядок передачі їх черговій зміні;
- порядок здавання робочого місця;
- порядок прибирання відходів виробництва;
- вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись працівник після закінчення роботи;
- порядок повідомлення роботодавця про всі недоліки, що виявились у процесі роботи.
2.9.        Розділ «Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях» повинен містити:
- відомості про ознаки можливих аварійних ситуацій, характерні причини аварій (вибухів, пожеж тощо);
- відомості про засоби та дії, спрямовані на запобігання можливим аваріям;
- порядок дій, особисті обов’язки та правила поведінки працівника при виникненні аварії згідно з планом її ліквідації, в тому числі у випадку її виникнення під час передачі-приймання зміни при безперервній роботі;
- порядок повідомлення роботодавця про аварії та ситуації, що можуть до них призвести;
- відомості про порядок застосування засобів протиаварійного захисту та сигналізації;
- порядок дій щодо надання першої медичної допомоги потерпілим під час аварії.

3. Порядок розробки, затвердження
та введення інструкцій в дію

3.1. Розробка, затвердження та введення в дію інструкцій в закладі:
3.2.Розробка, узгодження і затвердження інструкцій, що діють в закладі, здійснюються згідно з ДНАОП 0.00-8.03-93 «Порядок опрацювання і затвердження власником нормативних актів», що діють на підприємстві» Положення «Про розробку інструкцій», затвердженого наказом Держнаглядохорнпраці від 29.01.1998 року №9, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.04.1998 року за №226/2666 і з урахуванням вимог цього Положення.
3.4. Інструкції, що діють в закладі, розробляються відповідно до переліку інструкцій, який складається службою охорони праці закладу за участю керівників підрозділів, служб головних спеціалістів служби організації праці та заробітної плати.
Перелік необхідних інструкцій розробляється на підставі затвердженого в закладі штатного розпису у відповідності з ДК 003-95 «Державний класифікатор України. Класифікатор професій».
Цей перелік, а також зміни чи доповнення до нього в разі зміни назви професії, впровадження нових видів робіт чи професій затверджуються керівником і розсилаються в усі структурні підрозділи (служби) закладу.
3.5. Загальне керівництво розробкою (переглядом) інструкцій в закладі покладається на керівника.
Керівник несе відповідальність за організацію своєчасної розробки (перегляду) та забезпечення всіх працівників необхідними інструкціями.
3.6.     Розробка (перегляд) необхідних інструкцій, що діють в закладі здійснюється безпосередніми керівниками підрозділів, які несуть відповідальність за своєчасне виконання цієї роботи.
3.7. Здійснення систематичного контролю за своєчасною розробкою нових та відповідністю діючих в закладі інструкцій вимогам чинного законодавства, їх періодичним переглядом та своєчасним внесенням змін і доповнень до них, а також подання відповідної методичної допомоги розробникам і організація придбання для них примірних інструкцій, стандартів ССБП та інших нормативно-технічних і організаційно-методичних документів про охорону праці покладається роботодавцем на службу охорони праці закладу.
3.8.    У разі використання примірної інструкції як основи для розробки інструкції, що діє на підприємстві, вона підлягає оформленню, узгодженню і затвердженню в порядку, встановленому Положенням.
За необхідності до цієї інструкції вносяться зміни і доповнення стосовно конкретних умов даного закладу (робочого місця) і з урахуванням вимог нормативних актів, які набули чинності після затвердження відповідної примірної інструкції.
3.9.    Для нових виробництв, що вводяться в дію вперше, допускається розробка тимчасових інструкцій, що діють в закладі. Тимчасові інструкції повинні відповідати вимогам цього Положення, а їх вимоги - забезпечувати безпечне здійснення технологічних процесів (робіт) і безпечну експлуатацію обладнання. Такі інструкції можуть розроблятися як за професіями, так і за видами робіт і вводяться в дію на термін до прийняття зазначених виробництв в експлуатацію державною приймальною комісією.
3.10.        Інструкція, що діє в закладі, набуває чинності з дня її затвердження.
Інструкція повинна бути введена в дію до впровадження нового технологічного процесу (початку виконання робіт), обладнання чи до початку роботи нового виробництва після відповідного навчання працівників.
3.11.   Титульний аркуш, перша та остання сторінки інструкції, що діє в закладі, оформлюються згідно з додатками 3, 4 Положення «Про розробку інструкцій», затвердженого наказом Держнаглядохорнпраці віл 29.01.1998 року №9.

4.         Реєстрація, облік і видання інструкцій в закладі

4.1.            Інструкції (з охорони праці, безпеки життєдіяльності та посадові), які вводяться в дію в закладі, реєструються службою охорони праці в журналі реєстрації (додатки) в порядку, встановленому керівником.
4.2. Введені в дію інструкції видаються (тиражуються) або придбаються у вигляді брошур (для видачі працівникам на руки) або односторонніх аркушів чи плакатів (для вивішування на робочих місцях або виробничих дільницях).
4.3.   Видача інструкцій керівникам структурних підрозділів (служб) закладу проводиться службою охорони праці з реєстрацією в журналі обліку видачі інструкцій.
4.4. Інструкції видаються працівникам на руки безпосередніми керівниками робіт під розпис у журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці під час проведення первинного інструктажу або вивішуються на його робочому місці
4.5.   У кожного керівника структурного підрозділу (служби) закладу повинен постійно зберігатись комплект інструкцій, необхідних у даному підрозділі (службі) для працівників усіх професій і видів робіт даного підрозділу (служби), а також перелік цих інструкцій, затверджений керівником.
В закладах, де структурні підрозділи відсутні, комплект інструкцій зберігається у керівника.
Крім того, повний комплект інструкцій зберігається у певному доступному для працівників місці, визначеному керівником структурного підрозділу (служби) закладу з урахуванням забезпечення простоти та зручності ознайомлення з ними працівників.
4.6. Керівник забезпечує інструкціями працівників та керівників структурних підрозділів(служб).

5.         Перегляд інструкцій

5.1.            Перегляд інструкцій, що діють в закладі, в терміни, передбачені державними нормативними актами про охорону праці, на підставі яких вони опрацьовані, але не рідше одного разу на 5 років, а для професій або видів робіт з підвищеною небезпекою - не рідше одного разу на 3 роки.
5.2.            Інструкції переглядаються:
- до закінчення відповідних термінів:
-        у разі зміни законодавства України про працю та охорону праці, безпеку життєдіяльності;
-                     у разі набуття чинності новими або переглянутими державними нормативними актами про охорону праці, безпеку життєдіяльності;
-                     за вказівкою директивних органів, вищестоящих організацій, органів державного управління і нагляду за охороною праці, безпеку життєдіяльності;

-                     у випадку аварійної ситуації або нещасного випадку, що викликали необхідність перегляду (зміни) інструкції.

Немає коментарів:

Дописати коментар